Beslenme Düzeninin Alzheimer'a Etkisi

Beslenme ile Alzheimer Önlenebilir mi?

Meyveler, baklagiller, sebzeler, balık, kepekli tahıllar ve zeytinyağı bakımından zengin olan Akdeniz diyeti, kalp sağlığına birçok fayda sağlarken aynı zamanda beyne de olumlu yönde etki edebilir. Uzmanlar, sağlıklı gıda seçimleri yapmanın kolesterol ve kan şekeri düzeylerini, genel kan damarı sağlığını iyileştirebileceğini ve bunun da HBB (Hafif Bilişsel Bozukluk) veya Alzheimer hastalığı riskini azaltabileceğini düşünmektedirler. Bazı araştırmalarda Akdeniz diyetinin Alzheimer ile ilişkili beyin dokusu kaybını önlemeye yardımcı olabileceği öne sürülür. Bir başka araştırmada ise orta düzeyde deniz ürünü tüketen bireyler ile tüketmeyen bireylerin beyinleri arasında Alzheimer ile ilgili değişikliklerin daha az olduğunu görülür (2). Ancak tüm bu araştırmalar, Akdeniz diyetinin Alzheimer hastalığı riskini kesin olarak azalttığını gösterecek kadar veri içermez.
Alzheimer hastalığına ait risk faktörlerinin bir kısmı şu şekilde sıralanabilir:(5)

  • Egzersiz eksikliği,
  • Obezite,
  • Sigara içmek veya pasif içicilik,
  • Yüksek kan basıncı,
  • Yüksek kolesterol,
  • Kötü kontrollü tip 2 diyabet.
Bazı araştırmalar günde 20 - 30 dakika yürümek, zihni aktif tutmak (beyin için uğraş gerektiren işler; örneğin; bulmaca çözmek), sohbet etmek, sosyalleşmek, insanlarla etkileşim kurmak, hatta dans etmek bile Alzheimer hastalığının başlangıcını geciktirebileceğinizi ve hatta ilerlemesini yavaşlatabileceğinizi gösterir (3). Stres seviyesini azaltmak, yeteri kadar uyumak da Alzheimer hastalığının risk faktörlerini azaltmak için yapılabilecekler arasındadır (5).
Sonuç olarak Alzheimer hastalığı geri döndürülemeyen ve diyet programı ile tedavi edilemeyen nörolojik bir rahatsızlıktır (4). Fakat bireye özel hazırlanan beslenme programları, Alzheimer olan kişinin ihtiyaçlarına göre planlandığında, hayat kalitesini artırıcı ve semptomları yavaşlatıcı etki gösterebilir. Alzheimer hastalarında hastalığın ilerlemesi ile takip edilen beslenme planının değiştirilmesi gerekebilir. Bununla birlikte sağlıklı bir beslenme programını takip etmek, her bireyin fiziksel ve zihinsel açıdan formda kalması için önem taşır.
 
 
2021918-88-BİGAİA D VİTAMİNLİ DAMLA 10 ML6