Çocuklarda Diyare

Diyare Nedir?

Diyare, bağırsak hareketleri sonucu oluşan dışkının sulu ve gevşek kıvamda olmasıdır. Bu dışkının vücut dışına atılması adına çocuklar günde birkaç kezden fazla tuvalet ihtiyacı hissedebilir. Sık görülen problemler arasında görülen diyare genellikle 1-2 gün içerisinde kendiliğinden geçme eğilimindedir. Ani başlayan ve bu kısa süre zarfından gerileyen diyare olguları akut diyare olarak tanımlanır. Akut diyare olgularında altta yatan neden genellikle bakteriler ile enfekte olan su veya gıdaların tüketilmesidir. Bazı viral hastalıklarda da çocuklarda diyare şikayetleri ortaya çıkabilir.

Diyare probleminin 4 hafta süre ile devam etmesi halinde ise bu durum kronik diyare olarak tanımlanır. Kronik diyare oluşumundaki sebepler arasında bağırsağın çeşitli enflamatuvar hastalıklarının bulunması nedeniyle dikkatli olunmalıdır. Bazı parazitik enfeksiyonlarda da çocuklarda kronik diyare gelişimi söz konusu olabilir. Çocuklarda uzun süreli devam eden diyarenin altında önemli sağlık sorunları bulunabileceği için diyare nedenleri konusunda bilinçli olunması gerekir.
 

Çocuklarda Diyare Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda diyare oluşması vücudun enfeksiyon etkenini veya zehirleyici ürünü vücutta uzaklaştırma isteğinden kaynaklanır. Diyare atağı sırasında aynı zamanda bulantı, kusma, mide krampları veya susuzluk gibi diğer belirtiler de hastalık tablosuna eklenebilir.

Enfeksiyonlardan özellikle viral kökenli olanlar çocukluk çağındaki diyare olgularının büyük çoğunluğunda altta yatan nedendir. Viral hastalıklar dışında bazı antibiyotik ilaçların kullanımı, besin zehirlenmeleri veya çeşitli alerjik durumlarda da çocuklarda diyare meydana gelebilir.
 

Çocuklarda Diyare Nasıl Geçer?

Çocuklarda diyare tedavisi çocuğun yaşına, şikayetlerine ve genel sağlık durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Enfeksiyon etkenlerine bağlı oluşan olgularda hekimler çeşitli ilaçların reçetelendirilmesine başvurabilir. Genel olarak diyare olgularında atlanmaması gereken temel nokta çocukta dehidrasyon yani aşırı susuzluk hali gelişip gelişmediğidir. Bu nedenle hekimleri tarafından aksi belirtilmediği sürece çocuk diyare olgularında sıvı tüketiminin artırılması, gazlı içecekler ve meyve sularından uzak durulması ve bebeklerde sadece emzirmeye devam edilmesi gibi uygulamalar fayda sağlayabilir.

  1. https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/diarrhea-in-children
  2.  https://www.webmd.com/children/guide/diarrhea-treatment
  3.  https://www.healthline.com/health/diarrhea-in-children-diet

Sadece Eczanelerde
Satılmaktadır.