Çocuğunuz ile Yapabileceğiniz Aktiviteler

Çocuğunuz ile Yapabileceğiniz Aktiviteler

Ebeveynler için evde çocuklarıyla kaliteli zaman geçirmek, çalışma hayatındaki yoğunluğu da düşündüğümüzde gittikçe önem kazanır. İş ve diğer sorumluluklardan arta kalan kısıtlı zamanda ailece güzel vakit geçirmek çocuk gelişiminde; en az sağlıklı beslenme, hareket ve uyku kadar önemli bir yer tutar (1).

Çocuğunuzla beraber yapabileceğiniz aktiviteler çocuğunuzun yaşına göre değişir. Her yaşta uygulayabileceğiniz etkinlikler olduğu gibi, çocuğunuz büyüdükçe daha uzun süreli ve kurallı aktivitelerle zaman geçirmeniz mümkündür. Çocuğunuzla birlikte vakit geçirirken yalnızca fiziksel olarak değil, zihinsel ve duygusal olarak da onun yanında olduğunuzu hissettirmek oldukça önemlidir. Aktiviteler için günlük ya da haftalık rutin zaman dilimleri belirlemeniz faydalı olacaktır. Beraber geçirdiğiniz kaliteli zaman kısa da olsa, bunun sürekli olmasına özen göstermelisiniz. Beraber yapacağınız bir aktivite ya da kuracağınız oyun aile içi bağınızın kuvvetlenmesine yardımcı olabilir. Birlikte yapabileceğiniz aktivite seçeneklerini listeleyelim:

  • Kitap okuma: Doğumdan itibaren çocuğunuza kitap okuyabilirsiniz. Kitap okumak dil gelişimini olumlu yönde etkilerken, resimlerin ve kelimelerin birer sembol olduğunu öğrenmesine de yardımcı olur. Aynı zamanda çocuğunuzun hayal gücünün ve yaratıcılığının gelişmesini de sağlar. Çocuğunuza kitap okurken anlatılan hikayeyle ilgili soru sorabilir, kitaptaki resimlerden yararlanarak hikayeyi tahmin etmesini ya da istediği şekilde devam ettirmesini isteyebilirsiniz (2).
  • Kutu oyunları: Kurallı kutu oyunları çocukların zihinsel gelişimi için faydalı olmakla birlikte, ailece vakit geçirmeyi oldukça keyifli hale getirir. Kutu oyunları aile fertlerini bir masa etrafına toplar ve böylece aile içi iletişimi güçlendirir, ayrıca aile bireyleri arasında güven duygusunu artırır (3).
  • Drama Çalışmaları: Çocuğunuzla beraber farklı rollere bürünerek oyun kurabilirsiniz. Rol yapmak çocukta empati duygusunun gelişmesine yardımcı olurken, hayal gücünü ve yaratıcılığını artırır. Evcilik oynama, ormanda yaşayan bir hayvan rolü yapma gibi roller örnek olarak verilebilir.
  • Evdeki günlük aktivitelere katılım: Mutfağa girip kek pişirmek ya da yeni yıkanan çamaşırları beraber asmak gibi aktiviteler çocuğunuzun ince motor yetilerinin ve el göz koordinasyonun gelişmesini sağlar. Bu günlük aktiviteler aynı zamanda aile içi iletişimin güçlenmesine de yardımcı olur. Çocuğunuz bu şekilde gerçek hayat deneyimi elde ederken, yönergelere uygun hareket etme kabiliyeti de kazanmış olur. (4)
  • Evde kamp ve piknik yapma: Dışarı çıkmak için vakit olmadığı zamanlarda ya da soğuk kış günlerinde, evde çadır kurarak bir kamp alanı oluşturabilirsiniz. Aynı şekilde evde bir bahar pikniği düzenleyebilir, tüm aile keyifli bir şekilde zaman geçirebilirsiniz.
  • Müzik, dans ve şarkı söyleme: Evde güzel vakit geçirmenin en ideal yollarından biri de ailece dans etmek ve şarkı söylemektir. Bir dans partisi verebilir, karaoke yapabilir ya da sevdiğiniz şarkılardan müzik listesi oluşturup dinleyebilirsiniz.
  • El sanatları aktiviteleri: Boyama, resim çizme, origami, el işi gibi aktiviteler çocuğunuzun ince motor becerilerini geliştirirken diğer yandan eğlenceli ve keyifli bir ortak üretim ortamı sağlar. Çocuğunuzun ilgi alanına göre origami ile objeler oluşturabilir, farklı materyaller kullanarak odasında sergileyebileceği tasarımlar yapabilirsiniz.
2021278-BIOGAIA24-Bigaia6

Referanslar