Bağışıklık Sistemi Güçlendirme Önerileri

Bağışıklık Sistemi Güçlendirme Önerileri

Bağışıklık sistemi bir canlı vücudundaki olası hastalıklara karşı dirençte önemli bir role sahip sistemdir. Lenf bezleri, bademcikler, timus, lenf düğümleri, karaciğer, dalak, peyer plakları ve kemik iliği bağışıklık sistemi organları olarak sayılabilir. (1)

Bir canlı bedeni sürekli olarak bağışıklık hücreleri üreterek bağışıklık sistemine katkıda bulunur. Bu hücrelerden bazıları kendiliğinden yok olurken bazıları ise bir patojene karşı savaşı kazandıktan sonra apoptoz adı verilen bir doğal hücre ölümü mekanizmasıyla yok olur. (1)

Günümüzde sıklıkla gündeme gelen bağışıklık sistemi güçlendirme önerileri bol bol seyahat eden veya seyahat etmek zorunda olan kişiler için çok önemli bir konudur. Sık seyahat eden kişilerin özellikle de ortam değişimi ve artan temas riski nedeniyle hastalanmamak için bağışıklık sistemini güçlü tutması gereklidir. 

Bağışıklık Sistemi Güçlendirme Önerileri Nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendirmedeki ilk ve en önemli etmen sağlıklı bir yaşam şeklini benimsemektir. Herhangi bir takviye almadan da sağlıklı yaşam biçimi ile sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olunabilir. Peki sağlıklı bir yaşam için neler yapmak gereklidir? Sigara içmek bağışıklık sistemini ciddi derecede zayıflatan alışkanlıklar içinde ilk sırada sayılabilir. Beslenme şekli de bağışıklık sisteminin güçlü tutulması için çok önemli bir yere sahiptir. Meyve ve sebze yönünden zengin beslenme şeklini benimsemek ve ayrıca alkol kullanılıyorsa miktarını olabildiğince az tutmak ideal olandır. Beslenmede dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da yenilen etlerin mutlaka iyi pişirilmesi gerektiğidir. Beslenme şekli yanında düzenli egzersiz, yeterli ve düzenli bir uyku ile hayatınızda stresten uzak durmak, sağlıklı bir yaşam biçimi için öncelikli yapılması gerekenler arasındadır. (1)

Aşılama yöntemi de hastalıklardan korunmada bağışıklık sistemine yardımcı olan önemli bir unsurdur. Seyahatlere çıkmadan önce doktorunuza yapılması gerekli görülen bir aşı olup olmadığı sorulmalıdır. (2)

Sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmak için dengeli beslenme oldukça önemlidir. Çinko, selenyum, demir, bakır ve A, B6, C gibi bazı vitamin ve minerallerin eksikliği vücutta bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir. (2) Bu eksikliği yeterli ve dengeli beslenme yoluyla almak mümkün olsa da günümüz şartlarında vücudun ihtiyacı olan miktarları besinlerden almak gitgide zorlaşmaktadır. Besinlerden bu maddelerin yeterli düzeyde alınması zorlaştığı için multivitamin veya mineral takviyeleri almakta fayda vardır. Bu besin takviyelerini kullanmanın bağışıklık sistemini güçlendirmesi yanında vücuda birçok faydası da olabilir. Tek bir vitaminden fazla dozda almanın yararı fazla olur düşüncesi yanlıştır. Birçok vitaminden yeterli dozda almak daha sağlıklı olandır. Multivitaminler bunu karşılama amacı taşır. (1)

Bağışıklık sistemini desteklemenin bir diğer yolu da probiyotik kullanımıdır. Probiyotikler sindirim sağlığını ve bağışıklık sistemini destekleme/koruma (?) işlevlerine sahip iyi bakterilerdir. Probiyotikler dışarıdan besin takviyesi olarak alınabilmekle birlikte evde yapılan yoğurtlar, kefir, turşu gibi bazı besinlerden de elde edilebilir.

Antibiyotik kullanımı gibi bazı durumlarda zararlı bakteriler yanında yararlı bakteriler de öldüğünden sindirim sisteminin dengesi bozulabilir. Probiyotik mikroorganizmalar sindirim sistemini düzenlemeye ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur.

2020569-BIOGAIA47-BiGaia D Vitaminli Probiyotik Damla 1

Referanslar
  • 1.https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/how-to-boost-your-immune-system
  • 2.https://www.health.harvard.edu/healthbeat/six-ways-you-can-help-your-immune-system